“Novi Zeland je na vrhu uspeha u kvalitetu svog školskog sitema prema OECD Better Life index 2013
Školovanje je obavezno za svu decu od 5 do 16 godina starosti(poneka kreću u školu I sa 6,roditelji odlučuju)
Osnovna škola traje od 5 do 12 godine starosti ,a potom se ide u srednju ,Gimaziju,High School ili Koledž.Postoje I takozvane Intermediate škole koje su neka vrsta prelaza iz odnovne u srednju I koje traju dve godine.Mnoge osnovne škole mogu u svom sastavu imati I posebnu Imtermediate Školu
Dobijam dosta pitanja u vezi daljnjeg školovanja dece , ako bi ste došli da živite na NovomZelandu.
Kao prvo da kažem iz iskustva onih koji su sa decom već došli, da naša deca napreduju I u Engelsko govornim školama, fantastično!-Ona koja su več pohadjala školu u Srbiji dolaze sa mnogo većim znanjem od svojih vršnjaka.
U osnovnu školu polazi se sa 5 godina starosti odmah nakon petog rodjendana.Većina dece pre toga pohadja razne vrtiće I predškolske ustanove,koje su mahom besplatne za 20 sati nedeljno a za višak sati vrlo pristupačnih cena.Ako roditelji rade to se čak ukoliko je puno vreme I nadoknadjuje preko šeme Family Support.
Ja sam došla u drugom razredu I osim nekoliko fraza nisam znala Engleski.Imala sam posebnu učiteljicu koja me je jednom dnevno izvodila u šetnju u školsko dvorište I okolinu I učila me raznim rečima.Mnoge osnovne škole imaju takvu pomoć.
No I bez toga deca brzo savladuju jezik,kao sundjer su.
U osnovnu školu nosimo školsku torbu u kojoj nam mama ili tata spakuju ručak ,mozda stave rezervnu odeću ili kišnu kabanicu.I to je to.Nema knjiga I svesaka to je sve u školi,čak I one koji roditelji po listi koju dobiju iz škole nabave
.U prvih dva razreda domaći zadatak se sastoji od čitanja I spelovanja reči.To je sve.Od trećeg razreda deca dobiju jedan list sa zadacima iz raznih prdmeta ,matematike,engleskog I sl.
Ovo se do 6 razreda nadogradjuje i vrlo je pristupačno.Akcenat je na tome da deca u školi nauče ono što im je potrebno ,a da se posle škole ili odmaraju ili posvete raznim sportskim,muzičkim ,dramskim I ostalim aktivnostima ,po izboru.Mnoge škole nude ovo I u svojim programima I sekcijama.
Takodje mnoge škole nude After School Care ,servis da deca ostaju u školi do 6 sati uveče I posvete se raznim aktivnostima.Ovaj servis se plaća ali je vrlo pristupačan.Takodje za vreme školskih raspusta kojih ima dosta za vreme školske godine ima raznoraznih programa u koji se deca mogu uključiti.
Raspored ove godine
Školovanje u osnovnoj školi je besplatno,mada roditelji dobrovoljno daju priloge, koji se koriste za kupovinu materijala za razne hobije,školska putovanja I sl.
Postoje takodje I privatne škole ,koje su dosta skupe I ne nude ništa više nego državne.
Posoje takodje I samo muške ili samo ženske škole.Ovo smo nasledili od Engleza.Ali većina roditelja se odlučuje za mešane škole.
Takodje u nekim osnovnim školama deca nose školske uniforme ,ovo važi I za srednje škole.Prava blagodet za roditelje I po novčaniku I po vaspitanju dece da ne moraju nositi brand odelo da bi pripadala.
Dodatne informacije možete videti I na sledećem sajtu
http://www.minedu.govt.nz/Parents.aspx
Sve u svenu jedna opšte opuštena atmosfera kao što I treba da bude kad decu pošaljemo u život bez mame I tate.
Rado ću odgovoriti na sva dodatna pitanja koja vas interesuju
3 коментара:
odlican tekst, odlican sistem, prosto nestvarno
Bas zgodno da si ovo napisalsada cu proslijediti mojoj zaovi kojoj nikako ne mogu da opisem i objasnim nacin skolstva u australiji,koji je identican NZ,mali je pomak samo u skolskom raspustu.!!!
Pa d aMirjana slicno sasvim:)
Постави коментар